یکشنبه ۲۵/مرداد/۱۳۹۴ در ۰۸:۲۲:۳۳

رسوایی بزرگ برای روسف

دولت ها در هر جامعه ای نهادهای نیرومندی اند که رفتار، اندیشه، تصمیم ها و اقدام های آنها در یک دوره فعالیت، اثرات آن را بر کسب و کار، ذهنیت و معیشت افراد بر جای می ماند و دولت های بعدی اسیر آن تصمیم ها می شوند. به طور مثال تصمیم های دولت کیلینتون و جرج بوش پسر درباره پرداخت وام ارزان به خریداران ملک و یا گروه هایی از جامعه اثراتش را بر کار دولت اوباما بر جای گذاشت. در برزیل نیز این قاعده برقرار بوده و هست . دولت قبلی برزیل که آرمانها و عقاید پوپولیستی داشت ذهنیت جامعه و شهروندان را برای برخورداری از مساعدت‌های دولت آماده کرده بود. دولت روسف با سر دادن شعارهای رییس جمهور قبلی بود که بر سر کار آمد اما با اتخاذ سیاست های دولتی کردن و اجتماعی کردن اقتصاد پای فساد را به این سرزمین کشاند.

برزیل درحال حاضر در یک بحران کامل دست و پا می‌زند. اقتصادش در رکود به سر می‌برد. ارزش ارز آن کاهش پیدا کرده و محبوبیت «دیلما روسف» رییس‌جمهور به ۸درصد یعنی کمترین میزان خود از سال۱۹۹۲ رسیده است. بالاترین میزان افت محبوبیت به سال۱۹۹۲ و در زمان ریاست‌جمهوری «فرناندو کولور دوملو» در برزیل اتفاق افتاده بود. کولور دوملو با یک پرونده فساد مالی روبه‌رو بود. به همین خاطر کمی پیش از استیضاح در پارلمان از سمت خود استعفا کرد.
با این حال شرایط قرار است برای دیلما روسف بدتر شود. موسسات رتبه‌نبدی امریکایی شرایط بدهی در برزیل را تنها یک درجه بالاتر از «افتضاح» قرار داده‌اند. برزیلی‌های نیز در این شرایط از کاهش هر روزه ارزش ارز رنج می‌برند. ارزش «ریل» برزیل با یک سقوط ۳۴درصدی از سال۲۰۰۳ به پایین‌ترین حد خود رسیده است.
بخش عمده مشکلات امروز برزیل از فاجعه فساد اقتصادی شرکت بزرگ نفتی «پتروبراس» ناشی می‌شود. قضیه رشوه‌خواری بزرگ درشرکت پتروبراس در عین اینکه تمامی جنبه‌های مهم سیاست و اقتصاد برزیل را فرا گرفته به دلیل آنکه این شرکت یکی از بزرگ‌ترین پایه‌های اقتصادی کشور بود آن را به ورطه سقوط کشانده است. شرایط به گونه‌یی است که حتی چین هم در این میان کمکی به برزیل نخواهد کرد. این کشور بزرگ‌ترین شریک تجاری برزیل است و کندی اقتصاد آن باعث می‌شود تا روند ساخت کالاها در برزیل که سوخت موتور اقتصادی آن محسوب می‌شود، کاهش قابل توجهی پیدا کند.
برایان وینتر، معاون رییس‌جمهور در شورای امریکا معتقد است میزان مشکلاتی که برزیل با آن رو‌به‌روست، می‌تواند همانند یک توفان شکل همه‌چیز را در آن کشور تغییر دهد. اعتراضات روز یک‌شنبه به احتمال زیاد سخت‌ترین و بزرگ‌ترین اعتراضاتی است که روسف در طول دوران ریاستش با ان روبه‌رو بوده است.
با این حال شرایط درحال بدترشدن است. پیش‌بینی می‌شود این رکود اقتصادی روزبه‌روز حالش بدتر شود. برزیل روزگاری شبیه الگوی کشورهایی بود که اقتصاد درحال ظهورشان چشم‌ها را خیره می‌کرد. در سال۲۰۱۰ رشد اقتصاد برزیل ۳برابر سریع‌تر از رشد اقتصادی ایالات متحده بود. اما درحال حاضر رشد آن از یونان هم بدتر شده است.
ورود به این رکود دلایل مختلفی دارد. یکی از آنها کاهش قیمت کالاهاست که صدمه جبران‌ناپذیری به اقتصاد بریل وارد کرده است. در سال گذشته قیمت نفت کاهش جهانی قابل توجهی داشته است. همزمان با این مساله قیمت شکر و دانه‌های قهوه که از اقلام عمده صادرات غیرنفتی برزیل هستند هریک به ترتیب ۳۴درصد و ۲۵درصد به نسبت قیمت سال قبل کاهش پیدا کردند.
دقیقا درچنین شرایطی چین به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری برزیل تصمیم گرفت تا با کاهش ارزش یوآن اقتصادش را سروسامان بدهد. این اصلاح برای اقتصاد برزیل که نیازمند شرکای قوی در زمینه اقتصادی است به هیچ‌وجه جوابگو نیست. براساس برآورد بانک امریکا (BAC) اقتصاد برزیل تا پایان سال ۲.۳درصد کوچک‌تر خواهد شد. این بانک همچنین نسبت به ورود اقتصاد به یک رکود بزرگ در سال۲۰۱۶ و زمانی که بازی‌های تابستانه المپیک به ریودوژانیرو می‌آید، هشدار داد. برزیل درحال حاضر تقاص اشتباهاتی را پس می‌دهد که در سال‌های رونق اقتصادی برای خودش و به دست خودش ایجاد کرده است. در سال۲۰۱۱ بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را کاهش داد تا شرکت‌ها برای دریافت پول نقد و سرمایه راحت‌تر دست به کار شوند. این مساله تنها دستاوردی که برای اقصاد برزیل داشت، تورمی بالا بود که درحال حاضر نسبت به آن زمان دوبرابر شده است.
حالا بانک مرکزی برای مبارزه با تورم نرخ بهره را افزایش داده که باعث بیشترشدن هزینه‌های هر نوع کسب‌وکاری در برزیل شده است. دست آخر تنها چیزی که نصیب اقتصاد این کشور شده، رکود اقتصادی است.
دستاورد شوم پتروبراس
برزیلی‌ها به فساد اقتصادی عادت دارند. اما رسوایی شرکت پتروبراس بزرگ‌ترین شرکت نفتی دولتی در برزیل مردم را تکان داده، اقتصادش را لرزانده و رییس‌جمهور را به مرز خطرناک استیضاح کشانده است. مورد فساد در این شرکت یک مورد کلاسیک است. شرکت‌های کوچک‌تر که بر سر به دست آوردن سکوهای نفتی با هم رقابت دارند، برای پیروزی در مزایده‌ها به این شرکت دولتی رشوه‌های کلان پرداخت کردند. برخی از این رشوه‌ها به حساب حزب طرفدار روسف یعنی حزب کارگر برزیل واریز شده بود. دیلما روسف خودش به‌طور مشخص برای این موضوع متهم شناخته نشده است اما طبقه سیاسی و برخی از سیاستمداران نزدیک به او که پایشان در این ماجرا درگیر است، فعالیت‌های او را تحت تاثیر قرار داده است. ژراردو رودریگز، رییس بازارهای استراتژیک درحال ظهور در بلک راک در این باره گفت: « چنین رسوایی سیاسی در تاریخ برزیل بی‌سابقه است. تنها در طول دو، سه ماه گذشته سطح بی‌اعتمادی سیاسی در برزیل به طرز چشمگیری بالا رفته است.»در این میان موضوع مهم این است که برزیل برای موفقیت دراقتصاد نیازمند پتروبراس است. این شرکت به تنهایی ۱۰درصد از فعالیت‌های اقتصادی برزیل را تشکیل می‌دهد و مابقی کسب‌وکارها همانند حمل‌ونقل و ساخت‌وساز را پشتیبانی می‌کند. ارزش سهام پتروبراس از یک‌سال پیش به این طرف ۵۰درصد کاهش داشته است.
تنها چین نیست که بر دردسرهای این روزهای برزیل افزوده است بلکه اتفاقاتی که در ماه سپتامبر قرار است بیفتد، می‌تواند شرایط را برای برزیل بدتر کند. بانک مرکزی امریکا تصمیم دارد تا در ماه سپتامبر نرخ بهره را بعد از ۱۰سال افزایش دهد. نرخ بالاتر بهره در امریکا به این معنی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند سود بیشتری در ازای سرمایه‌گذاری خود به دست بیاورند و این افزایش می‌تواند باعث شود تا سرمایه‌گذاران پول‌های خود را در بازار‌های درحال ظهور مانند برزیل خارج کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *