دوشنبه ۲۶/مرداد/۱۳۹۴ در ۰۱:۳۵:۵۴

جنگ پولی چین و روسیه دربرابر آمریکا

اگر کاهش ارزش یوان جنگ پولی به راه بی اندازد، شکست دادن روسیه کار ساده ای نخواهد بود. روبل با کاهشی ۲.۴ درصدی، بالاتر از یوان با سقوط ۱.۸ درصدی اش در روز سه شنبه قرار گرفت. حتی پیش از اعلام چین در روز سه شنبه، اغلب تاجران پیش بینی می کردند که روبل بیش از پیش سقوط کند. روبل، که از پول های رایج اصلی است، با عملکردی بسیار ضعیف کاهشی ۱۵ درصدی داشته است. روند توسعه تجاری چین و روسیه به عنوان شرکای تجاری، افت ارزشی روبل را تشدید کرده است. روبل که با کسادی قیمت نفت به بشکه ای ۵۰ دلار، افت شدیدی داشته است، باعث تجدید تنش ها در اوکراین شرقی و بالاتر رفتن انتظار نرخ بهره ایالات متحده شده است.

آسیب پذیر بودن روبل، وابستگی در حال افزایش روسیه به چین و وخامت روابطش با ایالات متحده و اروپا را نشان می دهد. اروپا و آمریکا از سال گذشته تحریم هایی را بر روسیه تحمیل کرده اند. کنستانتین آرتمف، مدیر مالی رایفیزن کپیتال مسکو می گوید: “بعید می دانم چین حتی تا ۵ درصد کاهش توقف کند. و این مسئله طبیعتا به روبل لطمه می زند.” آرتمف زمان سررسید اوراق قرضه اش را تا کم تر از یک سال به ۱۸.۵ بیلیون(۲۹۰میلیون) روبل کاهش داده است.
حرکت چین باعث سقوط شدیدتر نفت شده است. در بازار معاملاتی لندن، قیمت نفت با ۲.۴ درصد کاهش در سه شنبه به ۴۹.۱۸ در هر بشکه رسیده است. نفت، که از مهم ترین محصولات صادراتی روسیه است، از اوج قیمت نهایی امسال، ۲۵ درصد افت کرده است. می توان علت این کاهش را مازاد جهانی دانست که نفت خام را وارد بازار خرسی کرده است. دیروز در مسکو،قیمت روبل کاهشی ۱.۱ درصدی داشته است.
بر اساس داده های کمیسیون معاملات سلف کالا، صندوق های پوشش ریسک و دیگر دلالان عمده، برای چهارمین هفته پیاپی از چهارم آگوست، پیش بینی می کنند که روبل بیش تر فروخته می شود. معیار اوراق قرضه روبل دولتی قابل پرداخت در فوریه سال ۲۰۲۷ سقوط کرد و این کاهش بازده عملکرد را به بالاترین حد در دو هفته اخیر(۱۰.۹۹%) رساند.
به گفته الکساندر لوزف، رئیس اجرایی مدیریت سرمایه اسپاتنیک در مسکو، با این که واکنش طبیعی تجار فروش روبل بوده است، کاهش نرخ یوان در صورتی که محرکی برای رشد چین و افزایش تقاضای محصول می شد، می توانست به ارزش پول روسیه کمک کند.
لوزف در تفسیر سیاست محرک های پولی ایالات متحده گفته است:” این نوعی کاهش کمّی به سبک چینی است. این روش مزیتی برای بازار کالا به شمار می رود که می تواند مشکلات روزافزون اقتصادی در چین را تاحدودی تسکین بخشد.”
مقامات رسمی دولت روسیه از چین درخواست کرده اند تا سهم بیشتری از صادرات این کشور را بر عهده بگیرد. قراردادی که برای برآورده کردن ۱۱ درصدی تقاضای گاز چین بسته شده است، این کشور را بزرگ ترین مشتری گازپروم، بزرگ ترین شرکت روسی تا سال ۲۰۳۰ تبدیل کرده است.
سیمون کویجانو-ایوانز، رئیس مرکز تحقیقات بازارهای نوظهور کامرزبانک لندن گفته است:” روسیه در تلاش است که از میزان وابستگی اش به اتحادیه اروپا بکاهد و برای درآمدهای صادراتی اش بیشتر به سمت چین حرکت کند.” او در یادداشتی پژوهشی، موضع گیری محتاطانه تری را نسبت به روبل پیشنهاد کرده است.
ساعت۲۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *