چهارشنبه ۱۲/آبان/۱۳۹۵ در ۲۳:۳۷:۱۶

(تصاویر)از آزمایش نخستین بمب هیدروژنی تا تغییر الفبا در ترکیه

 امروز وقایع مهم تاریخی که در تاریخ ۱۱ آبان مصادف با یکم نوامبر رخ داده است مرور می کنیم.وقایعی از تغییر الفبای در ترکیه تا انفجار نخستین بمب هیدروژنی و تشکیل اتحادیه اروپا…

تغییر الفبای نوشتاری در ترکیه

در سال ۱۹۲۸ در چنین روزی دولت ترکیه تغییر الفبای نوشتاری در این کشور را اجرایی کرد.جمهوری ترکیه در یکم نوامبر ۱۹۲۸میلادی اعلام کرد که الفبای این کشور که پیش از این مانند اکثر کشورهای خاورمیانه براساس حروف عربی بود به لاتین تغییر می کند.به این ترتیب تلفظ واژه های مختلف در این کشور یکسان شد و تفاوت لهجه ها و کلمات میان مناطق مختلف و اقوام گوناگون متوقف شد.طبق این مقررات واژه ها به همان گونه که درکوچه و بازار تلفظ می شد به لاتین نوشته می شد و نوشته های که براساس حروف عربی بود دیگر نوشته نمی شد. در این زمان در ایران نیز افرادی در زمان رضا شاه و بعد از آن به توصل به این روش برای بهبود نوشتار در زبان فارسی تاکید می کردند اما چنین هدفی هیچگاه محقق نشد.در حال حاضر حدود سی درصد کلمات در ترکیه مشابه زبان فارسی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزمایش بمب هیدروژنی

در سال ۱۹۵۲ در چنین روزی نخستین بمب هیدروژنی توسط آمریکا آزمایش شد.این آزمایش در جزیره ای مرجانی در اقیانوس آرام انجام شد.این حادثه یک تحول در جنگ سرد بود و هجده سال بعد اتحاد جماهیر شوروی بمب مشابهی آزمایش کرد.بمب هیدروژنی هزار برابر یک بمب اتمی هدرت دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تشکیل اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۳ در چنین روزی تشکیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندانی شدن وزیر کشور آمریکا

یکم نوامبر سال ۱۹۲۳یک دادگاه فدرال آمریکا «آلبرت فال» وزیر داخله این کشور را به جرم سوء استفاده از مقام و وارد ساختن زیان مالی به دولت به پنج سال زندان و محرومیت از مشاغل عمومی محکوم کرد.جرم او فروش و واگذاری اراضی دولتی بدون دادن اعلان مزایده در روزنامه ها بود. در میان خریداران اراضی دولتی، برخی از آشنایان آلبرت فال دیده شده بودند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *