چهارشنبه ۲۸/مرداد/۱۳۹۴ در ۰۶:۲۰:۰۴

آشنایی با موسسه آدام اسمیت

موسسه آدام اسمیت ، کانون تفکری بریتانیایی است که نام خود را از بنیانگذار دانش اقتصاد مدرن گرفته است. این موسسه از دیدگاه بازار آزاد و لیبرالیسم کلاسیک حمایت می‌کند، به ویژه اصلاحات ریشه‌ای سیاسی متکی بر نظریه انتخاب عمومی که سیاستمداران می توانند آن را به کار گرفته و سپس بسط و توسعه دهند.
آشنایی با موسسه آدام اسمیت

مدسن پیری رییس موسسه آدام اسمیت می گوید: ما چیزی را پیشنهاد می‌کنیم که به آن لبه دیوانگی می گویند. نکته بعدی که شما از آن آگاهی دارید آن است که این همان مرز سیاست است.»
موسسه آدام اسمیت (ASI) به همران مرکز مطالعات سیاسی (PSI) و موسسه امور اقتصادی (IEA) نیروی فکری اصلی سیاست‌های خصوصی سازی، مالیات و آموزش و پرورش (تحصیلات) دوره نخست وزیری مارگارت تاچر بودند. بسیاری از خط مشی های ارایه شده از سوی موسسه مورد پذیرش دولت های جان میجر و تونی بلر نیز قرار گرفتند ضمن اینکه موسسه آدام اسمیت در برخی موارد دولت‌های کشورهای دگر را نیز راهنمایی کرده است. این موسسه ایده ها و نظریات مربوط به تئوری بازار آزاد را با نشر کتب، ارایه پیشنهادهای سیاسی، راهنمایی دولت های خارجی، محاسبه روز پرداخت مالیات سالیانه، میزبانی تریبون های گفت وگوی جوانان و نشر وبلاگ پشتیبانی می کند.
تاریخچه موسسه آدام اسمیت
مدسن پیری و برادران ایمون و استوارت باتلر در دانشگاه سنت اندروز با یکدیگر مشغول به تحصیل بودند. در سال ۱۹۷۴ پیری دانشگاه را به قصد کار در کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان در واشنگتن دی سی ترک و سپس مقام استادی فلسفه از کالج هلسویل را دریافت کرد. در این کالج او به استوارت باتلر ملحق شد در حالی که ایمون باتلر آنجا را برای کار کردن با ادوین فولر که یکی از بنیانگذاران بنیاد هریتیج بود، ترک کرده بود. پس از کسب تجربه در ایالات متحده آنها در سال ۱۹۷۷ برای پی ریزی کانون تفکر خود یعنی موسسه آدام اسمیت به انگلیس بازگشتند.
پروژه امگای موسسه آدام اسمیت (۱۹۸۱-۱۹۸۳) که توسط پیتر یانگ مدیریت شد؛ مجموعه ای از ۱۹ مقاله را برای بررسی عملکرد هر یک از وزارتخانه ها وپشتیبانی از موضوعاتی چون اجباری کردن انعقاد قرارداد برای انجام بسیاری از خدمات محلی مانند جمع آوری زباله، جایگزینی بسیاری از تشکیلات تامین اجتماعی با بیمه های خصوصی و خصوصی سازی بیشتر بخش های خدماتی و صنایع عمومی و دولتی مانند خدمات پلیس، رهبری کرد. پروژه امگا نفوذ گسترده ای داشت و بسیاری از توصیه های آن به عنوان سیاست ها و قوانین مصوب پذیرفته شد.
حلقه درونی تاچر
عصر تاچر شاهد به بلوغ رسیدن کانون های تفکر و نافذ شدن عقاید آنها بود. موسسه آدام اسمیت به همراه مرکز مطالعات سیاسی و موسسه امور اقتصادی یکی از تکیه گاه های سیاست های دولت تاچر بود.
برخلاف مرکز مطالعات سیاسی که مارگرت تاچر و کیت جوزف آن را تاسیس کردند و موسسه امور اقتصادی که بر امور نظری و تئوریک متمرکز بود، موسسه آدام اسمیت در تدوین سیاست‌های شجاعانه و سرراست جایگاه خوبی یافت. علی رغم این نقش موسسه آدام اسمیت به عنوان چهره ای مخرب هم شهره شده بود بدگمانی درباره سیاستمداران ضمن اشتیاق به همکاری با آنان. ارتباط میان موسسه و مارگرت تاچر بدون دردسر و اشکال هم نبود. گرچه مدسن پیر معمار بسیاری از سیاست‌های خصوصی‌سازی بود ولی هیچ ارتباط عاطفی با مارگرت تاچر نداشت ضمن اینکه سیاست های پیشنهادی موسسه آدام اسمیت در طیف وسیعی از مسایل اجتماعی مورد توجه قرار نمی گرفتند.
موسسه آدام اسمیت پس از تاچر
در نوامبر ۱۹۹۴ موسسه شروع به بازنگری در اصلاحات رفاه اجتماعی تحت عنوان «اقدامی برای اقشار فرودست» با هدفگذاری ایجاد شغل برای افرادی که مدت طولانی فاقد شغل بودند کرد که برخی عناصر این برنامه طی ماه های آتی مورد پذیرش دولت قرار گرفت. موسسه آدام اسمیت با یکی از محققان خود به نام کنت ارواین پیشرو درپیشنهاد خصوصی سازی راه آهن بریتانیا بود (حق خطوط ۱۹۷۸) که توسط دولت جان میجر اجرا شد. همان گونه که برخی پش بینی می کردند بیرون رفتن دولت محافظه کار از صحنه در سال ۱۹۹۷ تاثیر بسیاری بر موسسه آدام اسمیت داشت. پس از آن موسسه برنامه رفاه اجتماعی دولت کارگری وقت را مورد ستایش قرار داد و آن را موفق ترین و نوآورانه ترین سیاست خط مشی قرن توصیف کرد. همچنین موسسه در سطحی گسترده از خبر اجرای طرحی که مدت ها به دنبال آن بود. یعنی استقلال بانک انگلیس توسط دولت کارگری استقبال کرد.
این موسسه سپس با سازمان MORI روی مجموعه ای از نظرخواهی ها برای ارزیابی و سنجش موضوعاتی از قبیل اهداف دانشجویان و جوانان و نگرش های عمومی با نهادهای دولتی همکاری کرد.
نفوذ موسسه آدام اسمیت
در ژانویه سال ۲۰۰۹ نشریه فارین پالسی و دانشگاه پنسیلوانیا موسسه آدام اسمیت را به عنوان یکی از ۱۰ کانون فکری برتر جهان ( به استثنای ایالات متحده آمریکا) انتخاب کردند. در حال حاضر موسسه نفوذ قابل توجیهی در کشور بریتانیا دارد و در امر خصوصی سازی در سایر مناطق جهان نیر پیشرو است.
مقالات اولیه موسسه آدام اسمیت عبارتند از
– برون سپاری خدمات دولت های محلی (استان ها )(۱۹۸۰)
– مبانی اصولی مالیاتی ثبت نام برای شرکت در انتخابات (۱۹۸۰-۱۹۸۵)
– مقررات زدایی و خصوصی سازی (۱۹۸۰)
خصوصی سازی راه آهن بریتانیا براساس طرح پیشنهادی موسسه بود. دیگر طرح های این موسسه که بر دولت نفوذ داشته است کسر حداکثر نرخ مالیات بر درآمد از ۸۳ درصد به ۴۰ درصد در اواخر سال ۱۹۸۰ و آزادسازی قوانین صدور مجوز الکل بود. موسسه مجموعه ای از نقشه های راه را برای انجام اصلاحات منتشر کرد. همچنین فراخوانی را برای انجام تغییر در نظام سلامت عمومی و مقررات زدایی و اروپا ترتیب داده است.
براساس گزارش فهرست گلوبال گو تو تینک تنک در سال ۲۰۱۴ (کانون های تفکر وبرنامه جوامع معدنی – دانشگاه پنسیلوانیا) در میان ۱۵۰ کانون تفکر برتر در جهان موسسه آدام اسمیت رتبه پانزدهم و همچنین ۸۰ کانون تفکر مستقر در اروپای غربی رتبه ۱۶ راکسب کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *